सेयर:

भर्खरै :

छुट्टै धारका लेखक संस्कृति शिराेमणि हरिराम जाेशीकाे `मेरा अनुभूतिहरू´ सार्वजनिक    |    सहरी क्षेत्रका विद्यालय बन्द गर्ने निर्णय    |    ताथलीका युवा माओवादी प्रवेश, ककसले गरे प्रवेश?    |    जात्रामा बाइककाे टिँटिँ, पुलिस, प्रशासनमात्र हैन, स्थानीय सरकार पनि माैन    |    १५ देखि ६९ वर्ष उमेर समूहका व्यक्तिद्वारा बढी धूमपान , दैनिक रू. आठ करोड ४० लाख चुरोटका खिल्ली सेवन    |    प्रअलाई कसले कर्तव्यबोध गराउने ?    |    चाँगुनारायण नगरपालिकाकाे अर्को महत्वपूर्ण कदम, स्वास्थ्य वीमामा ५० प्रतिशत अनुदान , टाेलटाेलमा खटिँदै बिमक    |    भक्तपुरको चुनदेवीमा माेटरसाइकल दुर्घटना, गिरी र ओेलीकाे मृत्यु    |    २०७८ सालकाे पहिलाे अपराध : गाई फार्ममा बोलाएर २० वर्षीय राईको हत्या    |    थिमिमा सिह्नजात्रा कि सिन्दुर जात्रा ?    |   
सीआईएद्वारा स्वीस कम्पनीमार्फत भारत–पाकिस्तानमा जासुसीको खुलासा*

सीआईएद्वारा स्वीस कम्पनीमार्फत भारत–पाकिस्तानमा जासुसीको खुलासा*

एजेन्सी : अमेरिकी गुप्तचर एजेन्सी सीआईएले एक स्विस कम्पनीमार्फत भारतलगायत विश्वका सबै देशहरूका गोप्य सन्देशहरू बुझ्ने गरेको खुलेको छ । सोही सन्देश मार्फत् कतिपय देशहरुमा अमेरिकी नीति लागू गर्न सहयोग गरेको पनि खुलेको छ ।

स्विजरल्याण्डको सो कम्पनीमाथि विश्वलाइ ठूलो विश्वास रहे पनि अन्तत ःसो कम्पनीमा सीआईएको साझेदारी रहेको पनि तथ्य बाहिर आएको छ ।

यो जानकारी अमेरिकी अखबार वाशिंगटन पोष्ट र जर्मनीको आधिकारिक वार्ता एजेन्सी जेडीएफमा प्रकाशित छ । ती दुई सञ्चार माध्यममा प्रकाशित रिपोर्टबारे भने अहिलेसम्म मौन छ । भारत सरकारले यस प्रतिवेदनप्रति कुनै प्रतिक्रिया जनाएको छैन।

विश्वभरका विभिन्न देशका सरकारहरूले सो कम्पनीले प्रयोग गर्ने उपकरणको प्रयोगलाई जासूस, सैनिक र गुप्त कूटनीतिज्ञहरूसँग सन्देश आदानप्रदानको लागि अत्यधिक विश्वसनीय ठान्ने गरेको मिडिया रिपोर्टमा उल्लेख छ ।

ती दुई समाचार समूहले कसरी अमेरिका र यसका सहयोगीहरूले संसारका देशहरूबाट पैसा लिने गर्थे र उनीहरूको सूचनाहरू चोरी गर्थे र तिनीहरूको फाइदा उठाउँथे भन्ने पनि उजागर गरेको छ ।

उक्त रिपोर्टका अनुसार क्रिप्टो एजी(एक स्वीस कम्पनी) ले आफ्ना ग्राहक देशहरूसँग सीआईएसँग कोड भाषामा कुराकानी गर्ने गर्थे । विश्वका धेरै देशहरूका सरकारहरूले आफ्ना जासूसहरू, सेनाहरू र कूटनीतिज्ञहरूसँग सञ्चारको लागि क्रिप्टो एजीमा भरोसा राखेका थिए । ल्याटिन अमेरिकी देशहरू, भारत, पाकिस्तान, इरान र भ्याटिकन पनि सो कम्पनीका ग्राहकहरू थिए ।

यी सबै देशहरूले कहिले पनि शंका गरेनन् कि उनीहरूको गोप्य सन्देशहरू यस तरीकाले चोरेका थिए। उनीहरूले यो पनि फेला पार्न सकेनन कि क्रिप्टो एजीको सीआईएसँग कुनै सम्बन्ध थियो ।

यो कुरा पश्चिम जर्मनीको खुफिया संगठन र सीआईएको बीचको नेक्ससले क्रिप्टो एजी प्रयोग गरिरहेको कुराबाट थाहा भएको जनाइएको छ ।

यस रिपोर्टका अनुसार सीआईए र राष्ट्रिय सुरक्षा एजेन्सीले मित्रराष्ट्र र विपक्षी दुबैमाथि जासूसी गरेको थियो । रिपोर्टमा सो कम्पनीका कुनै पनि ग्राहकलाई सो स्वीस कम्पनी सीआईएको स्वामित्वमा रहेको जानकारी नभएको पनि उल्लेख गरिएको छ ।

*यसअघिको शिर्षकमा थोरै सम्पादन गरिएको (सं.)

सेयर:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *