सेयर:

भर्खरै :

नगरपालिकामै नभएका काम दुवाकोटमा, यसरी बन्दैछ दुवाकोट नमूना    |    क्रिकेटका कप्तान मल्लद्वारा भक्तपुरमा तालिम, राजर्षी गुरुकुलको खेलकुद सल्लाहकारमा कप्तान मल्ल नियुक्त    |    चार शिक्षकहरु सम्मानित, सम्मानित शिक्षकहरुद्वारा ४ लाखको सहयोग कोष स्थापना    |    संसद पुनः स्थापनाबारे नेमकिपाको धारणा : ‘सर्वोच्चको निर्णयले एउटा अवसर गुम्यो’    |    नगरपालिकाले दिने ३ लाखका लागि छानिए युवा, तपाईं पर्नुभयो ?    |    भक्तपुरमा मातृभाषामा पत्रकारिताको आवश्यकताबारे छलफल, प्रोत्साहनका लागि पुरस्कारको घोषणा    |    चाँगुनारायण नगरपालिकाकै पहिलो शववाहन दुवाकोटमा, मेयरद्वारा रु. १ लाख दिने वचन    |    लागूऔषध किनबेचको केन्द्र बन्दै सल्लाघारी एरिया, ९ सय थान लागू औषधसहित एक पक्राउ    |    ठेकेदारकाे लापरवाहीविरूद्द स्थानीय सडकमा    |    शिक्षक संगठनको अध्यक्षमा सोम श्रेष्ठ, तीन शिक्षकलाई सम्मान    |   
विश्वको सबैभन्दा ठूलो प्रजातान्त्रिक देश भारतमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता जोखिममा

विश्वको सबैभन्दा ठूलो प्रजातान्त्रिक देश भारतमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता जोखिममा

एजेन्सी :मानव अधिकार र सामाजिक कार्यकर्ताहरूको समूहले विश्वको सबैभन्दा ठूलो लोकतान्त्रिक देश भनिएको भारतमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता खतरामा रहेको औंल्याएको छ ।

भारतको नागरिकता संशोधन ऐन (सीएए) लाई अल्पसंख्यक विरोधी भनिएको भन्दै म्याग्सेसे पुरस्कार विजेता सन्दीप पाण्डे लगायत मानव अधिकार र सामाजिक कार्यकर्ताहरूको समूहले सो कुरा औंल्याए ।

सीएए गत वर्ष डिसेम्बरमा पारित भएको थियो । यस विवादास्पद कानूनको बिरूद्ध भारतका विभिन्न भागमा प्रदर्शनहरू हुँदैछन् ।
धार्मिक उत्पीडनका कारण पाकिस्तान, बंगलादेश र अफगानिस्तानबाट ३१ डिसेम्बर २०१४ िसम्म भारत आएका छ जना गैर मुस्लिम मुस्लिमलाई सीएएमार्फत भारतीय नागरिकता दिने व्यवस्था गरिएको छ ।

अमेरिकी कँग्रेसले वाशिंगटनको क्यापिटल भवनमा ‘भारतको नागरिकता कानूनको प्रभाव’ को प्रभावबारे सम्बोधन गर्दै प्रख्यात मानव अधिकार र सामाजिक कार्यकर्ताहरूले सोमबार दाबी गरे कि ‘भारतमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता खतरामा छ ’।

पाण्डेले भने, ‘गत छ महिनामा एक कार्यकर्ताको रूपमा २७ बर्ष काम गर्दा मैले अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताको मूल अधिकार, शान्तिपूर्वक जम्मा गर्ने र भारतको कुनै पनि भागमा आन्दोलन गर्ने अभूतपूर्व नियन्त्रण महसुस गरेको छु ।’

उत्तर प्रदेश पुलिसले हिन्दुत्ववादी विचारधारा विनायक दामोदर सावरकरको बिरूद्ध अनुपयुक्त टिप्पणी गरेको आरोपमा गत हप्ता सन्दीप पाण्डेको बिरूद्ध मुद्दा हालेको थाहा छ । उनले अलीगढ़ मुस्लिम विश्वविद्यालयमा सीएए विरोधी प्रदर्शनकारीहरूलाई सम्बोधन गर्दै उक्त आरोप लगाए ।

पाण्डेले आरोप लगाए कि वर्तमान सरकार (सीएए) को बिरूद्ध प्रदर्शनमा भाग लिनेहरू र राष्ट्रिय नागरिक दर्ता (एनआरसी) को राष्ट्रव्यापी रुपमा प्रस्तावित कार्यान्वयनको विरोध गर्नेहरुको दुश्मन भएको छ ।

अमेरिकी अन्तर्राष्ट्रिय धार्मिक स्वतन्त्रता आयोग (यूएएससीआईआरएफ) का नीति विश्लेषक (दक्षिण एशिया) ह्यारिसन एकिनहरूले दावी गरे कि भारतमा हालसालै भएका घटनाक्रमले सबै धर्मका मानिसहरुमा ठूलो निराशा ल्याएको छ ।

एम्नेस्टी इन्टरनेसनल अमेरिकाका एशिया प्रशान्त महाधिवक्ता फ्रान्सिस्को बेन्कोस्मेले भारत सरकारले सीएए रद्द गर्नुपर्ने र आन्दोलनकारीमाथि कारवाही रोक्न माग गरेका छन् ।

सेयर:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *