सेयर:

भर्खरै :

छुट्टै धारका लेखक संस्कृति शिराेमणि हरिराम जाेशीकाे `मेरा अनुभूतिहरू´ सार्वजनिक    |    सहरी क्षेत्रका विद्यालय बन्द गर्ने निर्णय    |    ताथलीका युवा माओवादी प्रवेश, ककसले गरे प्रवेश?    |    जात्रामा बाइककाे टिँटिँ, पुलिस, प्रशासनमात्र हैन, स्थानीय सरकार पनि माैन    |    १५ देखि ६९ वर्ष उमेर समूहका व्यक्तिद्वारा बढी धूमपान , दैनिक रू. आठ करोड ४० लाख चुरोटका खिल्ली सेवन    |    प्रअलाई कसले कर्तव्यबोध गराउने ?    |    चाँगुनारायण नगरपालिकाकाे अर्को महत्वपूर्ण कदम, स्वास्थ्य वीमामा ५० प्रतिशत अनुदान , टाेलटाेलमा खटिँदै बिमक    |    भक्तपुरको चुनदेवीमा माेटरसाइकल दुर्घटना, गिरी र ओेलीकाे मृत्यु    |    २०७८ सालकाे पहिलाे अपराध : गाई फार्ममा बोलाएर २० वर्षीय राईको हत्या    |    थिमिमा सिह्नजात्रा कि सिन्दुर जात्रा ?    |   
विश्वको सबैभन्दा ठूलो प्रजातान्त्रिक देश भारतमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता जोखिममा

विश्वको सबैभन्दा ठूलो प्रजातान्त्रिक देश भारतमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता जोखिममा

एजेन्सी :मानव अधिकार र सामाजिक कार्यकर्ताहरूको समूहले विश्वको सबैभन्दा ठूलो लोकतान्त्रिक देश भनिएको भारतमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता खतरामा रहेको औंल्याएको छ ।

भारतको नागरिकता संशोधन ऐन (सीएए) लाई अल्पसंख्यक विरोधी भनिएको भन्दै म्याग्सेसे पुरस्कार विजेता सन्दीप पाण्डे लगायत मानव अधिकार र सामाजिक कार्यकर्ताहरूको समूहले सो कुरा औंल्याए ।

सीएए गत वर्ष डिसेम्बरमा पारित भएको थियो । यस विवादास्पद कानूनको बिरूद्ध भारतका विभिन्न भागमा प्रदर्शनहरू हुँदैछन् ।
धार्मिक उत्पीडनका कारण पाकिस्तान, बंगलादेश र अफगानिस्तानबाट ३१ डिसेम्बर २०१४ िसम्म भारत आएका छ जना गैर मुस्लिम मुस्लिमलाई सीएएमार्फत भारतीय नागरिकता दिने व्यवस्था गरिएको छ ।

अमेरिकी कँग्रेसले वाशिंगटनको क्यापिटल भवनमा ‘भारतको नागरिकता कानूनको प्रभाव’ को प्रभावबारे सम्बोधन गर्दै प्रख्यात मानव अधिकार र सामाजिक कार्यकर्ताहरूले सोमबार दाबी गरे कि ‘भारतमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता खतरामा छ ’।

पाण्डेले भने, ‘गत छ महिनामा एक कार्यकर्ताको रूपमा २७ बर्ष काम गर्दा मैले अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताको मूल अधिकार, शान्तिपूर्वक जम्मा गर्ने र भारतको कुनै पनि भागमा आन्दोलन गर्ने अभूतपूर्व नियन्त्रण महसुस गरेको छु ।’

उत्तर प्रदेश पुलिसले हिन्दुत्ववादी विचारधारा विनायक दामोदर सावरकरको बिरूद्ध अनुपयुक्त टिप्पणी गरेको आरोपमा गत हप्ता सन्दीप पाण्डेको बिरूद्ध मुद्दा हालेको थाहा छ । उनले अलीगढ़ मुस्लिम विश्वविद्यालयमा सीएए विरोधी प्रदर्शनकारीहरूलाई सम्बोधन गर्दै उक्त आरोप लगाए ।

पाण्डेले आरोप लगाए कि वर्तमान सरकार (सीएए) को बिरूद्ध प्रदर्शनमा भाग लिनेहरू र राष्ट्रिय नागरिक दर्ता (एनआरसी) को राष्ट्रव्यापी रुपमा प्रस्तावित कार्यान्वयनको विरोध गर्नेहरुको दुश्मन भएको छ ।

अमेरिकी अन्तर्राष्ट्रिय धार्मिक स्वतन्त्रता आयोग (यूएएससीआईआरएफ) का नीति विश्लेषक (दक्षिण एशिया) ह्यारिसन एकिनहरूले दावी गरे कि भारतमा हालसालै भएका घटनाक्रमले सबै धर्मका मानिसहरुमा ठूलो निराशा ल्याएको छ ।

एम्नेस्टी इन्टरनेसनल अमेरिकाका एशिया प्रशान्त महाधिवक्ता फ्रान्सिस्को बेन्कोस्मेले भारत सरकारले सीएए रद्द गर्नुपर्ने र आन्दोलनकारीमाथि कारवाही रोक्न माग गरेका छन् ।

सेयर:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *